شعر هیأت شعر عاشورایی نثر ادبی اشعار مذهبی

در آستان اهل‌بیت

امام سجاد علیه‌السلام
عرض کرد: ای پسر پيامبر اثری از آن سفری که فرموديد نمی‌بينم. امام در پاسخ فرمودند: «آن سفر چنان که تو پنداشتی نيست بلکه اين مرگ است که خود را برای آن مهيا می‌کنم، همانا آمادگی برای مرگ خودداری از حرام و سخاوتمندی در خيرات است».
امام علی علیه‌السلام
سوگند به آن کس که مرا به حق و هدایت برانگیخته، تو را به خاطر ایجاد پیمان برادری با خودم در آخر قرار دادم، نسبت تو به من به‌منزلۀ نسبت هارون به موسی است با این تفاوت که پس از من پیامبری نخواهد آمد، و تو برادر و وارث من هستی.
امام هادی (علیه‌السلام)
در زمان متوکل زنی پیدا شد که ادّعا می‌کرد زینب دختر حضرت فاطمه(علیهاالسلام) دختر رسول خدا می‌باشد. متوکل به او گفت: تو زن جوانی هستی و از زمان پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) سالیان سال گذشته است. آن زن پاسخ داد: پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بر سر من دست کشیده و از خدا خواسته است تا در هر چهل سال جوانی به من بازگردد، من تاکنون هویّت خود را تا بدین حد برای مردم آشکار نکرده بودم.
امام هادی (علیه‌السلام)
گذشته از بعضی فرماندهان و امیران، گروهی از کاتبان، حاجبان، جاسوسان و حتی زندانبان‌ها به ولایت آن حضرت معتقد گشته و محبّت خاصی نسبت به امام هادی(علیه‌السلام) داشتند. در قصّۀ بیمار شدن متوکل و نذر کردن مادرش برای امام هادی(علیه‌السلام) دلالت آشکاری بر میزان نفوذ معنوی امام(علیه‌السلام) در این اقشار وجود دارد.
امام باقر(علیه‌السلام)
آورده‌اند که مردی شامی به مجلس درس امام محمد باقر(علیه‌السلام) می‌آمد و به درس آن حضرت گوش فرا می‌داد. او بسیار شیفتۀ مباحث علمی امام گردیده بود؛ اما روزی با تندی به امام باقر(علیه‌السلام) رو کرد و گفت: گمان نکنی که من از روی دوستی و محبت به تو در مجلس درست حاضر می‌شوم...
حضرت فاطمه
مادرم فاطمه را در شب جمعه‌ای ایستاده در محرابش دیدم که دائماً در حال رکوع و سجده بود تا آن‌که صبح دمید. همواره و بسیار با بردنِ نام، برای مؤمنین و مؤمنات دعا می‌کرد و برای خود دعایی نکرد. پرسیدم: مادر جان چرا آن‌گونه که برای دیگران دعا می‌کنی، برای خود دعا نمی‌کنی؟ فرمود: یا بُنَیَّ! الجار ثم الدار؛ پسرکم، اول همسایه سپس [اهل] خانه!
امام حسن مجتبی علیه‌السلام
امام حسين(عليه‌السلام) به مروان حَكَم که در تشييع پيكر پاک امام مجتبى(عليه‌السلام) شرکت کرده بود، با شگفتی فرمود: «تو که دلش را خون کردى چگونه جنازه‌اش را حمل مى‌کنى؟» در پاسخ گفت: «آن کارها را در حق کسى روا داشتم که صبر و بردبارى‌اش با کوه‌ها برابرى مى‌کرد.»
امام جواد (علیه‌السلام)
حسن بن على وشّاء مى‌‏گويد: در قريه‏‌اى نزديك مدينه به نام «صريا» با امام جواد (عليه‌السّلام) در اتاقى نشسته بوديم كه حضرت برخاست و به من فرمود: از جايت حركت نكن. با خود گفتم: مى‌‏خواستم پيراهنى از لباس‌هاى امام رضا (عليه‌السّلام) را از ایشان بگيرم ولى موفق نشدم.
حضرت ام البنین علیهاالسلام
واى بر تو ای مدینه! مرا ديگر مادر پسران مخوان... كه مرا به ياد شيران بيشه‌ام می‌اندازى... من پسرانى داشتم که به خاطر آنان مرا ام‌البنین می‌خواندند... ولی امروز دیگر پسری ندارم... چهار پسر که مانند عقاب‌های کوهسار بودند... و با بريده شدن رگ حيات، به مرگ پيوستند...
فصل انتظار
اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آن‌ها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد و اتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، یُمن ديدار ما از آن‌ها به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند...
امیرالمومنین علیه‌السلام
زندگى اميرالمؤمنين را بيان كنيم تا بين او و خصومش در تاريخ و امروز مقايسه شود؛ اين چيز كمى نيست كه يك نفر حاكم باشد و تمام ازمّۀ قدرت -بيت‌‏المال و شمشير و نفوذ كلمه- در كف اقتدار او باشد، اما زندگى شخصى او آن‏چنان باشد.
حضرت زینب علیهاالسلام
خطبۀ فراموش نشدنی زینب کبری در بازار کوفه یک حرف زدن معمولی نیست؛ یک تحلیل عظیم از وضع جامعۀ اسلامی در آن دوره است که با زیباترین کلمات و با عمیق‌ترین و غنی‌ترین مفاهیم در آن شرائط بیان شده است.
حضرت فاطمه
شخصيت زهراى اطهر(علیهاالسلام)، در ابعاد سياسى و اجتماعى و جهادى، شخصيت ممتاز و برجسته‌اى است؛ به طورى كه همهٔ زنان مبارز و انقلابى و برجسته و سياسىِ عالم، مى‌توانند از زندگى كوتاه و پُرمغز او درس بگيرند. زنى كه در بيت انقلاب متولّد شد و تمام دوران كودكى را در آغوش پدرى گذراند كه در حال يك مبارزهٔ عظيم جهانىِ فراموش‌نشدنى بود.
سورۀ دهر
اين نمى‌شود كه ما دم از محبت فاطمه‌ زهرا (سلام‌اللَّه‌عليها) بزنيم، در حالى كه آن بزرگوار براى خاطر گرسنگان، نان را از گلوى خود و عزيزانش - مثل حسن و حسين (عليهماالسّلام) و پدر بزرگوارشان (عليه‌السّلام) - بريد و به آن فقير داد؛ نه يک روز، نه دو روز؛ سه روز!
امام علی و حضرت زهرا علیهماالسلام
بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا (علیهاالسلام) بود. بهترین پسرهای عالم و بهترین دامادها هم، حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) بود. ببینید این‌ها چگونه ازدواج کردند؟