شعر هیأت شعر عاشورایی نثر ادبی اشعار مذهبی

رویدادها

الصدیق الشهید
از آنجا که از میان فراوان سروده‌های رضوی و عرض ارادت شاعران به ساحت قدس امام رئوف علیهم‌السلام آن‌گونه که باید به مرثیه‌ی رضوی پرداخته نشده است، از عموم شاعران ولایی دعوت می‌شود تا آثار خود را با موضوع مرثیه‌ی رضوی، ارسال نمایند.
عکس رویداد
باور ما این است که اشعار ماندگار ولایی، هیچ‌گاه رنگ کهنگی نمی‌گیرند و بارها و بارها می‌توان آن‌ها را در محافل اهل‌بیت اجرا کرد و هربار برای مخاطب لطف تازه‌ای داشته باشد. از سوی دیگر معرفی نوسروده‌های ولایی به هیآت و محافل اهل‌بیت نیز رسالتی است که کمتر از حفظ میراث ماندگار گذشته نیست.
کارگاه تخصصی
با توجه به شرایط خاص کشور و محدودیت برگزاری کارگاه‌ها و محافل ادبی، دفتر شعر جامعه ایمانی مشعر، با فراهم کردن امکان برگزاری کارگاه‌های تخصصی شعر هیأت، به صورت مجازی؛ فرصت بهره‌مندی از مباحث ارزشمند اساتید مطرح کشوری را به صورت یکسان برای همه علاقه‌مندان به شعر ولایی در سراسر کشور فراهم نموده است.
فصل انتظار
با تورق آنچه به عنوان شعر انتظار مطرح است؛ چه در اشعار گذشتگان و چه در اشعار شاعران امروز؛ موضوعی که بیش از همه به آن پرداخته شده است، شِکوه از فراق یار است و آنچه که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته و به ندرت به آن پرداخته شده، موضوع وظایف منتظران است. در چهارمین کنگره فصلی شعر کوتاه، برای شناخت و تبیین هرچه بیشتر موضوع انتظار امام عصر(علیه‌السلام) و وظایف منتظران در راه تحقق ظهور، قدمی ولو کوچک برداشته شد.
صحیفه باران
کتاب پیش‌رو نیز گزیده‌ای از آثار ارسال شده به نخستین کنگره فصلی شعر کوتاه است، که با موضوع شعر اخلاقی و با محوریت دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(علیه‌السلام) و توصیه‌های اخلاقی امام صادق(علیه‌السلام) به عبدالله بن جندب برگزار شد. آثار این کتاب در قالب‌های رباعی و دوبیتی هستند که در عین کوتاه بودن از تاثیرگذاری ویژه‌ای برخوردارند.
چهل شعر چهل نکته
کتاب چهل شعر چهل نکته، بی آن‌که ادعای برخورداری از قلم و نگاهی علمی در مباحث ادبی به ویژه ادبیات عاشورا داشته باشد اما بر این باور است که با طرح این چهل نکته می‌تواند مخاطب خود را نیز در خوانش دقیق‌تر ادبیات و شعر مناسب اجرا در هیأت کمک کند. نویسنده معتقد است که ارتقاء ذائقه‌ی ادبی مخاطب (مداح، شاعر و عموم مستمعان) در نهایت به ارتقاء ادبیات و ارتقاء سطح فنی و کیفی شعر ولایی و ارتقاء هیأت، منجر خواهد شد.
بدم الحسین (دفتر دوم)
در کتاب بدم الحسین (علیه‌السلام) که مجموعه‌ای از نوحه‌های دهۀ اول محرم است و با همت نغمه‌پردازان و شاعران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) سامان یافته است، تلاش شده مرثیه و حماسۀ عاشورا در کنار هم به تماشا گذاشته شود.
فلیرحل معنا
«فَليَرحَل مَعَنَا» مجموعه‌ای از اشعار و نوحه‌های اربعین است که آماده شده برای هم‌دل و هم‌نوا شدن خیل آزادگان و دلدادگانی که برای پیوستن به دریای بی‌کران عشق و آزادگی، خود را از هر جای جهان به جاده نجف - کربلا رسانده‌اند.
رمضانیه
این فصل از کنگره که با عنوان «رمضانیه» و با محوریت دعاهای ۴۴ و ۴۵ صحیفه سجادیه برگزار شد، با پایان خردادماه ۱۳۹۸، به کار خود پایان داد و با دریافت نزدیک به ۳۵۰ اثر از ۶۲ شاعر، در مرحله دریافت آثار به سرانجام رسید. پس از غربالگری آثار، بیش از ۱۳۰ اثر به صورت کدگذاری شده و با حذف نام شاعران، در مرحله داوری مورد بررسی قرار گرفتند. در این مرحله پس از بررسی آثار و ثبت امتیاز توسط داوران محترم، آثار برگزیده مشخص شدند.
رمضانیه
به همت دفتر شعر جامعه ایمانی مشعر برگزار می‌شود: کنگره فصلی شعر کوتاه (ویژهٔ قالب‌های دوبیتی و رباعی) فصل پنجم:‌ رمضانیه (با محوریت دعاهای ۴۴ و ۴۵ صحیفه سجادیه)
لبخندهای نیمه‌جان
کتاب «لبخندهای نیمه‌جان»، گزیده‌ای است از اشعار کوتاه در مدح و مرثیه بانوی دو عالم حضرت فاطمۀ زهرا(علیهاالسلام). این اثر در دو بخش تنظیم شده است؛ بخش نخست، پژوهشی است در کتب شعر فاطمی و بخش دوم، منتخبی است از آثار ارسال شده به سومین کنگرۀ فصلی شعر کوتاه.
وا اُمّاه
کتاب «وا اُمّاه» عرض ارادت جمعی از دوستان نوحه‌سراست به آستان باعظمت حضرت صدیقۀ طاهره(علیهاالسلام). این اثر دربردارندۀ مجموعه نوحه‌های فاطمیه است و در قالب‌های زمزمه، زمینه،‌ نوحه،‌ واحد و شور به مخاطبان گرامی تقدیم شده است.
سومین کنگره‌ مجازی شعر وحدت اسلامی
سومین کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی با دریافت حدود ۱۱۰ اثر، به کار خود پایان داد. داوران این کنگره، با حضور در جلسه داوری به دفاع از آثار مورد نظر خود پرداختند و در پایان با توجه به امتیاز آثار، اثری را به عنوان برگزیدۀ سطح اول انتخاب نکرده و تنها به انتخاب ۳ اثر به عنوان برگزیدۀ سطح دوم اکتفا کردند.
برادرانه
کتاب پیش‌رو گزیده‌ای است از آثار دومین کنگرۀ شعر وحدت اسلامی و در دو بخش تنظیم شده است. بخش نخست (اشعار منتخب) دربردارندۀ آثاری است که برگزیده یا قابل تقدیر شناخته شده‌اند و بخش دوم سایر اشعار کنگره را شامل می‌شود که قابلیت ارائه و اجرا داشته‌اند.
دیدار شاعران ۹۷
شعر یکی از هنرهای اثرگذار است؛ یک خصوصیّاتی در شعر هست که در بسیاری از هنرهای دیگر نیست... شعر بایستی جریان‌سازی بکند؛ یعنی مجموعه‌ی شاعر کشور باید جوری شعر را در فضای هنری کشور و فضای شعری کشور تنظیم بکنند و تولید بکنند و خلق بکنند و تکثیر بکنند که بتواند مسائل مهم و مورد ابتلاء کشور را گفتمان‌سازی کند و جریا‌ن‌سازی کند.